НАЦИОНАЛНО ВЪНШНО ОЦЕНЯВАНЕ В 7 КЛАС

Уважаеми седмокласници,

Уважаеми родители,

  • Седмокласниците не подават заявления за полагане на НВО по БЕЛ и по математика. Такса не се заплаща.
  • Заявление се подава само за полагане на изпит по чужд език /срокът бе от 02.02.2022 г. до 18.02.2022 г./ и на изпит за проверка на способностите по музика за прием в VІІІ клас по профил „Музика“ в СУ „Любен Каравелов“, гр. Пловдив от 26.05.2022 г.  до 27.05.2022 г. в училището, в което се обучава седмокласникът. Такса за явяване на изпит за проверка на способностите не се заплаща.
  • Изпитите за проверка на способностите не се отнасят за приемането в държавните училища към Министерство на културата, които организират приема си самостоятелно.
  • Продължителността на частите по учебни предмети е, както следва:
Учебни предметиВреметраене в минути на част 1Допълнително време за учениците със СОПВреметраене в минути на част 2Допълнително време за учениците със СОП
БЕЛ60 + до 30 минути90 + до 50 минути
Математика6090
Чужд език60
  • Продължителността на НВО по БЕЛ, математика за ученици със специални образователни потребности, които работят в индивидуални зали с консултант, се удължава до 30 минути спрямо продължителността на част 1 и до 50 минути спрямо продължителността на част 2.

Ученикът в VІІ клас:

Преди започване на националното външно оценяване:

  • се явява на НВО по български език и литература на 14.06.2022 г., по математика на 16.06.2022 г. в училището, в което се обучава.
  • се явява на НВО по чужд език /английски език/, ако е подал заявление, в училище център, което ще бъде посочено в служебната бележка за допускане.
  • явява се в сградата на училището не по-късно от 9,30 часа с документ за самоличност /лична карта/ученическа лична карта/ученическа книжка/задграничен паспорт/.
  • заема персонално определеното му в изпитната зала място не по-късно от 9,45 часа.
  • ползва за изпита черен цвят химикалка, молив и гума, а по математика – и линия, пергел, триъгълник; ако е ученик с нарушено зрение – технически средства за уголемяване на шрифта, оптични средства.
  • не ползва коректори, калкулатори, справочници и мобилна комуникационна техника.
  • изключва изцяло всички технически средства за комуникация/електронни устройства и ги предава на квестор, който ги поставя на видно място.
  • Изслушва инструктажа, съдържащ и изискванията за анонимност на изпитната работа, и се подписва в квесторския протокол.

Непосредствено преди началото на изпита:

  • Получава от квестор изпитен комплект и помощни материали. Изпитният комплект съдържа лист с указания за работа и прикрепена към него идентификационна бланка, лист/листове за отговори и/или свитък за белова. Помощните материали по БЕЛ и по математика съдържат индивидуален плик за изпитната работа, плик за част 1, малко пликче за идентификационната бланка, листове за чернова. Помощните материали по чужд език съдържат индивидуален плик за изпитната работа и малко пликче за идентификационната бланка.
  • Запознава се с указанията за работа с изпитния материал.
  • На работното си място попълва с печатни букви идентификационната си бланка, подписва я, без да я отделя от листа с указания за работа.

По време на националното външно оценяване:

  • Получава от квестор изпитния материал /в т.ч. и математическите формули за НВО по математика/ последователно за всяка отделна част.
  • Не преписва върху изпитната си работа текста, записан от квесторите на дъската.
  • След приключване на определеното време за работа по част 1 откъсва и поставя в плик листа за отговори, след което го запечатва и го поставя на масата до себе си.
  • Изпълнява точно инструкциите, които чува от квестора или от записа на аудионосителя за преразказа в част 2 от изпита по български език и литература или при компонента „Слушане с разбиране“ от изпита по чужд език.
  • След като е изслушал един път записа от аудионосителя на изпита по БЕЛ, получава размножения преразказ за самостоятелно запознаване с текста в продължение на 15 минути, след което връща текста с преразказа на квестора. /времето за самостоятелно запознаване с текста за преразказа се включва във времетраенато за работа по част 2/
  • По време на изслушването на текста и на самостоятелното запознаване с текста за преразказ няма право да си води бележки.
  • След приключване на определеното време за работа по част 2 поставя свитъка за белова по БЕЛ/ математика направо в индивидуалния плик за изпитната работа, без да го запечатва.
  • След приключване на определеното време за работа на НВО по чужд език поставя листа за отговори и листа за белова в индивидуалния плик, без да го запечатва.
  • Може да работи върху изпитните материали, но отбелязва верните отговори САМО в изпитния комплект – лист за отговори и/или в свитъка за белова. Внимание! Изпитният материал /в т.ч. формулите по математика/и листовете за чернова не се поставят и засекретяват в индивидуалния плик и няма да бъдат проверявани!
  • Може да използва предоставените математически формули по време на работа и по двете части на НВО по математика, които се предоставят от квесторите заедно с изпитния материал в началото на част 1.
  • Няма право да се връща и да работи върху листа за отговори или свитъка за белова на приключила вече част.
  • Записва четливо отговорите на български език с изключение на отговорите по чуждите езици, както и на специфичната терминологи и на означенията по математика.
  • Не шуми и не извършва действия, които нарушават нормалното протичане на изпита.
  • При необходимост получава допълнителни листове за чернова, като това се отбелязва от квесторите в протокола.
  • Не напуска изпитната зала преди приключване на работата върху съответната част, ако тя е с продължителност до 60 минути. В случаите, когато частта е с продължителност 90 минути, излизането от изпитната зала е възможно след изтичане на първите 60 минути от работата върху съответната част.
  • Може да напусне залата и сградата не по-рано от първите 60 минути на част 1, както и по всяко време след това, в случай че е приключил окончателно и е предал надлежно запечатана изпитната си работа.
  • Отстранява се от НВО и напуска сградата на училището ученик, който:
  1. преписва от хартиен носител;
  2. преписва от данни, съдържащи се в технически устройства (мобилни телефони, калкулатори, таблети и др.);
  3. преписва от работата на друг ученик;
  4. използва мобилен телефон или друго техническо средство за комуникация;
  5. изнася извън залата изпитни материали или информация за съдържанието им.
  • Изпитната работа на отстранения ученик не се оценява.
  • Не нарушава анонимността на изпитната работа, не поставя знаци, не записва име или имена (с изключение на онези, които са част от изпитния материал и може или трябва да бъдат отбелязани в свитъка за белова). Не се оценява изпитна работа, за която е установено нарушаване на изискванията за анонимност.
  • В случай че ученикът напусне сградата, не се допуска обратно в нея до края на изпитния ден.
  • Неправомерно изнесена изпитна работа от изпитната зала не се приема, не се засекретява и не се оценява.

След приключване на работата:

  • Когато ученикът приключи работата си, дава знак на квестора с вдигане на ръка и изчаква търпеливо и без да шуми неговото идване, за да предаде работата си. Предава изпитната си работа, без да напуска работното място, като под прякото наблюдение на квестора:
  1. предоставя на квестора за проверка и за подпис попълнената идентификационна бланка;
  2. отделя внимателно идентификационна бланка от листа с указанията за работа;
  3. поставя идентификационна бланка в малкия плик и го залепва;
  4. поставя в индивидуалния плик за изпитната работа малкия плик с идентификационната бланка, запечатаният вече плик с част 1 и свитъка за белова, след което залепва индивидуалния плик; в плика с индивидуалната изпитна работа следва са поставени и частите от изпитния комплект (листа за отговори и/или свитъкът за белова), върху които не е работил;
  5. предава на квестора извън залепения плик с индивидуалната изпитна работа изпитните материали, листовете за чернова, листа с указания за работа, а на изпита по математика – и математическите формули.
  • Подписва се в протокола и незабавно напуска залата и сградата.

Резултатите от НВО и изпита за проверка на способностите ще бъдат обявени до 28.06.2022 г., всеки ученик може да провери своите резултати от НВО, както и от изпита за проверка на способностите, ако е положен такъв, в Електронната информационна система за изпити и прием с входящ номер и уникален код за достъп, които ще намерите в служебните бележки за допускане до изпитите.

Подаването на заявление за участие в първо класиране за приемане в VІІІ клас в неспециализираните училища по държавен план-прием за учебната 2022/2023 г. се осъществява в периода от 05 юли 2022 г. до 07 юли 2022 г.

В класирането имат право да участват всички ученици, успешно завършили VІІ клас, включително учениците, които не са се явили на НВО по БЕЛ и математика, като резултатът от НВО по БЕЛ и математика при балообразуването се приема за 0 точки. За паралелките с профил „Музика“ може да се кандидатства само с успешно положен изпит за проверка на способностите по музика или успешно положен изпит за прием в училищата към министерство на културата.   

Изпитът за проверка на способностите по музика се полага в СУ “Любен Каравелов” – Пловдив на 22.06.2022 г.

С цел да се подпомогне избора на професия и училище от седмокласника, РУО – Пловдив  Ви предоставя линк за достъп до виртуалната панорама на професионалното образование и обучение и кариерно ориентиране, актуализирана за учебната 2022/2023 г.:

https://sites.google.com/view/pooplovdiv/%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F

Приложение към заповед за утвърждаване на държавния план-прием в VIII клас по профили и професии в профилираните и професионалните гимназии, в средните и обединените училища в област Пловдив за учебната 2022/2023 г. е публикувано в раздел „Прием“, „Текущи съобщения“.

Подробна информация относно реда за подаване на документи за участие в класиранията за държавен прием в VIII клас в неспециализираните училища за учебната 2022/2023 година ще публикуваме допълнително.

Подготовка за НВО по БЕЛ

https://www.mon.bg/bg/61 – Заповед за определяне на датите на НВО 4 и 7 клас за учебната 2020/ 2021 година

Важно за седмокласниците и техните родители относно явяването на национално външно оценяване и на изпит за проверка на способностите по музика и участие в държавния прием в VIII клас в неспециализираните училища за учебната 2021/2022 г.                                                          
Съдържание на новината:

Уважаеми седмокласници,

Уважаеми родители,

  • Седмокласниците не подават заявления за полагане на НВО по БЕЛ и по математика. Такса не се заплаща.
  • Заявление се подава само за полагане на изпит по чужд език /срокът бе от 15.02.2021 г. до 19.02.2021 г./ и на изпит за проверка на способностите по музика за прием в VІІІ клас по профил „Музика“ в СУ „Любен Каравелов“, гр. Пловдив от 27.05.2021 г.  до 28.05.2021 г. в училището, в което се обучава седмокласникът. Такса за явяване на изпит за проверка на способностите не се заплаща.
  • Изпитите за проверка на способностите не се отнасят за приемането в държавните училища към Министерство на културата, които организират приема си самостоятелно.
  • Продължителността на частите по учебни предмети е, както следва:
Учебни предметиВреметраене в минути на част 1Допълнително време за учениците със СОПВреметраене в минути на част 2Допълнително време за учениците със СОП
БЕЛ60 + до 30 минути90 + до 50 минути
Математика6090
Чужд език60
  • Продължителността на НВО по БЕЛ, математика за ученици със специални образователни потребности, които работят в индивидуални зали с консултант, се удължава до 30 минути спрямо продължителността на част 1 и до 50 минути спрямо продължителността на част 2.

Ученикът в VІІ клас:

Преди започване на националното външно оценяване:

  • се явява на НВО по български език и литература на 16.06.2021 г., по математика на 18.06.2021 г. в училището, в което се обучава.
  • се явява на НВО по чужд език /английски език/, ако е подал заявление, в училище център, което ще бъде посочено в служебната бележка за допускане.
  • явява се в сградата на училището не по-късно от 8,30 часа с документ за самоличност /ученическа лична ларта/ученическа лична карта/ученическа книжка/задграничен паспорт.
  • заема персонално определеното му в изпитната зала място не по-късно от 8,45 часа.
  • ползва за изпита черен цвят химикалка, молив и гума, а по математика – и линия, пергел, триъгълник; ако е ученик с нарушено зрение – технически средства за уголемяване на шрифта, оптични средства.
  • не ползва коректори, калкулатори, справочници и мобилна комуникационна техника.
  • изключва изцяло всички технически средства за комуникация и ги предава на квестор, който ги поставя на видно място.
  • Изслушва инструктажа, съдържащ и изискванията за анонимност на изпитната работа, и се подписва в квесторския протокол от лявата страна на името си.

Непосредствено преди началото на изпита:

  • Получава от квестор изпитен комплект и помощни материали. Изпитният комплект съдържа лист с указания за работа и прикрепена към него идентификационна бланка, лист/листове за отговори и/или свитък за белова. Помощните материали по БЕЛ и по математика съдържат индивидуален плик за изпитната работа, плик за част 1, малко пликче за идентификационната бланка. Помощните материали по чужд език съдържат индивидуален плик за изпитната работа и малко пликче за идентификационната бланка.
  • Запознава се с указанията за работа с изпитния материал.
  • На работното си място попълва с печатни букви идентификационната си бланка, подписва я, без да я отделя от листа с указания за работа.

По време на националното външно оценяване:

  • Получава от квестор изпитния материал /в т.ч. и математическите формули за НВО по математика/ последователно за всяка отделна част.
  • След приключване на определеното време за работа по част 1 откъсва и поставя в плик листа за отговори, след което го запечатва и го поставя на масата до себе си.
  • Изпълнява точно инструкциите, които чува от квестора или от записа на аудионосителя за преразказа в част 2 от изпита по български език и литература или при компонента „Слушане с разбиране“ от изпита по чужд език.
  • След като е изслушал един път записа от аудионосителя на изпита по БЕЛ, получава размножения преразказ за самостоятелно запознаване с текста в продължение на 15 минути, след което връща текста с преразказа на квестора. /времето за самостоятелно запознаване с текста за преразказа се включва във времето за работа по част 2/
  • По време на изслушването на текста и на самостоятелното запознаване няма право да си води бележки.
  • След приключване на определеното време за работа по част 2 поставя свитъка за белова по БЕЛ и по математика направо в индивидуалния плик за изпитната работа, без да го запечатва.
  • След приключване на определеното време за работа на НВО по чужд език поставя листа за отговори и листа за белова в индивидуалния плик, без да го запечатва.
  • Може да работи върху изпитните материали, но отбелязва верните отговори САМО в изпитния комплект – лист за отговори и/или в свитъка за белова. Внимание! Изпитният материал /в т.ч. формулите по математика/и листовете за чернова не се поставят в индивидуалния плик и няма да бъдат проверявани!
  • Може да използва предоставените математически формули по време на работа и по двете части на НВО по математика, които се предоставят от квесторите заедно с изпитния материал в началото на част1.
  • Няма право да се връща и да работи върху листа за отговори или свитъка за белова на приключила вече част.
  • Като използва българската азбука (кирилица), записва четливо отговорите на български език с изключение на чуждите езици, както и на специфичната терминология и на означенията по математика.
  • Не шуми и не извършва действия, които нарушават нормалното протичане на изпита.
  • При необходимост получава допълнителни листове за чернова, като това се отбелязва от квесторите в протокола.
  • Не напуска изпитната зала преди приключване на работата върху съответната част, ако тя е с продължителност до 60 минути. В случаите, когато частта е с продължителност 90 минути, излизането от изпитната зала е възможно след изтичане на първите 60 минути от работата върху съответната част.
  • Може да напусне залата и сградата не по-рано от първите 60 минути на част 1, както и по всяко време след това, в случай че е приключил окончателно и е предал надлежно запечатана изпитната си работа.
  • Отстранява се от НВО и напуска сградата на училището ученик, който:
  1. преписва от хартиен носител;
  2. преписва от данни, съдържащи се в технически устройства (мобилни телефони, калкулатори, таблети и др.);
  3. преписва от работата на друг ученик;
  4. използва мобилен телефон или друго техническо средство за комуникация;
  5. изнася извън залата изпитни материали или информация за съдържанието им.
  • Изпитната работа на отстранения ученик не се оценява.
  • Не нарушава анонимността на изпитната работа, не поставя знаци, не записва име или имена (с изключение на онези, които са част от изпитния материал и може или трябва да бъдат отбелязани в свитъка за белова). Не се оценява изпитна работа, за която е установено нарушаване на изискванията за анонимност.
  • В случай че ученикът напусне сградата, не се допуска обратно в нея до края на изпитния ден.

След приключване на работата:

  • Когато ученикът приключи работата си, дава знак на квестора с вдигане на ръка и изчаква търпеливо и без да шуми неговото идване, за да предаде работата си. Предава изпитната си работа, без да напуска работното място, като под прякото наблюдение на квестора:
  1. предоставя на квестора за проверка и за подпис попълнената идентификационна бланка;
  2. отделя внимателно идентификационна бланка от листа с указанията за работа;
  3. поставя идентификационна бланка в малкия плик и го залепва;
  4. поставя в индивидуалния плик за изпитната работа малкия плик с идентификационната бланка, запечатаният вече плик с част 1 и свитъка за белова, след което залепва индивидуалния плик; в плика с индивидуалната изпитна работа следва са поставени и частите от изпитния комплект (листа за отговори и/или свитъкът за белова), върху които не е работил;
  5. предава на квестора извън залепения плик с индивидуалната изпитна работа изпитните материали, листовете за чернова, листа с указания за работа, а на изпита по математика – и математическите формули.
  • Подписва се в протокола и незабавно напуска залата и сградата.

Резултатите от НВО ще бъдат обявени до 28.06.2021 г., всеки ученик може да провери своите резултати от НВО, както и от изпита за проверка на способностите, ако е положен такъв, в електронната система на: https://priem.mon.bg с входящ номер и уникален код за достъп, който ще намерите в служебните бележки за допускане до изпитите.

Подаването на заявление за участие в първо класиране за приемане в VІІІ клас в неспециализираните училища по държавен план-прием за учебната 2021/2022 г. се осъществява в периода от 05 юли 2021 г. до 07 юли 2021 г.

В класирането имат право да участват всички ученици, успешно завършили VІІ клас, включително учениците, които не са се явили на НВО по БЕЛ и математика, като резултатът от НВО по БЕЛ и математика при балообразуването се приема за 0 точки. За паралелките с профил „Музика“ може да се кандидатства само с успешно положен изпит за проверка на способностите по музика.  

Изпитът за проверка на способностите по музика се полага в СУ “Любен Каравелов” – Пловдив на 22.06.2021 г.

С цел да се подпомогне избора на професия и училище от седмокласника, РУО – Пловдив  Ви предоставя линк за достъп до виртуалната панорама на професионалното образование и обучение и кариерно ориентиране, актуализирана за учебната 2021/2022 г.: https://sites.google.com/view/profesiiplovdiv/

Приложение към заповед за утвърждаване на държавния план-прием в VIII клас по профили и професии в профилираните и професионалните гимназии, в средните и обединените училища в област Пловдив за учебната 2021/2022 г. е публикувано в раздел „Прием“, „Текущи съобщения“.

Подробна информация относно реда за подаване на документи за участие в класиранията за държавен прием в 8 клас в неспециализираните училища за учебната 2021/2022 година ще публикуваме допълнително.

Изпитите от Национално външно оценяване по български език и литература, математика, чужд език и за проверка на способностите по музика ще бъдат проведени при спазване на действащите към момента на изпитите противоепидемични мерки.

Действащи към 20.05.2021 г. допълнителни изисквания в условия на извънредна епидемична обстановка:

 Ученикът:

  • Допуска се да влезе в сградата на училището със защитна маска на лицето или с предпазен шлем, без струпване на входа и при спазване на физическа дистанция от 1.5 м. Последователно преминава през мерене на температура и дезинфекция на ръцете.
  • Носи със себе си защитни ръкавици по желание и прозрачен плик, в който да постави личните си вещи.
  • Влиза в изпитната зала със защитна маска или предпазен шлем, а по желание – и с ръкавици.
  • Може да носи и лични средства за дезинфекция.
  • Подписва се в квесторския протокол от лявата страна на името си в потвърждение на това, че е инструктиран, в т.ч. че е запознат с правилата за спазване на противоепидемичните мерки.
  • Изключва изцяло и поставя всички средства за комуникация/електронни устройства в предоставения му от квестор прозрачен плик с името му и го оставя на обобсобено за целта място в изпитната зала.
  • Всеки ученик поставя в собствен прозрачен плик личните си вещи /дреха, чанта/, който поставя на свободно място до себе си.

НВО 2019/ 2020 година

Националното външно оценяване за учениците след 7 клас ще са на 15 юни по български и литература, и на 17 юни по математика. Изпитите ще започнат в 9 часа. Това обяви преди минути на брифинг в Министерски съвет просветният министър Красимир Вълчев.

От тестовете по български и литература отпадат въпросите върху  „Бай Ганьо пътува“ на Алеко Константинов, „По жътва“ на Елин Пелин и „По жицата“ на Йордан Йовков. Лиричните произведения „Неразделни“ на Пенчо Славейков и „Заточеници“ на Пейо Яворов също няма да бъдат включвани в изпитните варианти за националното външно оценяване. Що се отнася до съдържанието по български език, няма да има въпроси за сложно съставно и сложно смесено изречение.

По математика няма да се включват задачи за неравенства и успоредници.

„За седмокласниците, които в момента на изпита са в карантина, ще се осигури възможност за полагане на изпита след провеждане на PCR тест предходния ден или 36 часа предварително и след отрицателен резултат те ще положат изпитите си в отделно помещение. Към онзи ден те бяха 14“, уточни Красимир Вълчев.

Тази година националното външно оценяване след 4 и 10 клас няма да се провежда. В началото на следващата учебна година ще се направи диагностика, но не във всички училища. Министърът уточни, че оценки на учителите и учениците няма да се поставят, но е необходимо да се направи анализ, тъй като това са първите випуски, които се обучават по новите учебни програми. На този етап МОН не е готово за провеждане на изпити в електронна среда, затова са отложени.

ВАЖНО ЗА СЕДМОКЛАСНИЦИТЕ И ТЕХНИТЕ РОДИТЕЛИ ОТНОСНО ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА УЧАСТИЕ В КЛАСИРАНЕТО ЗА ПРИЕМ В VІІІ КЛАС В НЕСПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ УЧИЛИЩА ЗА УЧЕБНАТА 2021/2022 Г. И ЗА ЗАПИСВАНЕ                              

Уважаеми седмокласници,

Уважаеми родители,

Резултатите от НВО ще бъдат обявени до 28.06.2021 г. Всеки ученик може да провери своите резултати от НВО, както и от изпита за проверка на способностите, ако е положен такъв, в електронната система на: https://priem.mon.bg с входящ номер и уникален код за достъп, който ще намерите в служебните бележки за допускане до изпитите.

Подаването на заявление за участие в първо класиране за приемане в VІІІ клас в неспециализираните училища по държавен план-прием за учебната 2021/2022 г. се осъществява в периода от 05 юли 2021 г. до 07 юли 2021 г. Подаването на заявление за участие в трето класиране е от 26 юли до 27 юли 2021 г.

В класирането имат право да участват всички ученици, успешно завършили основно образование, включително учениците, които не са се явили на НВО по БЕЛ и математика, като резултатът от НВО по БЕЛ и математика при балообразуването се приема за 0 точки. За паралелките с профил „Музика“ може да се кандидатства само с успешно положен изпит за проверка на способностите по музика.

Всеки ученик може да избере само един от двата начина за подаване на заявление: онлайн кандидатстване или чрез подаване на хартиено заявление в едно от определените училища-центрове за приемане на документи.

При онлайн подаване на заявление, следва да се има предвид следното:

  • входът в електронната система за кандидатстване се осъществява на: https://priem.mon.bg с входящ номер и уникален за всеки ученик код за достъп, който ще намери в служебните бележки за допускане до изпитите или в служебните бележки с резултатите от положените изпити;
  • въвеждането на желанията се осъществява в раздел „Въвеждане на желания“, като за всяка област /ако желае да кандидатства за прием в училища на територията на други области/ се регистрира и попълва отделно заявление;
  • заявление за кандидатстване за участие в първо класиране за прием в VIII клас в училищата на всяка отделна област се подава еднократно и не може да бъде анулирано или коригирано;
  • попълването на заявлението включва предпочитаните училища с избраните профили или специалности от професии, подредени последователно според желанията; изборът става от меню, което включва училищата с прием след завършено основно образование с утвърдените паралелки по профили и специалности от професии, както и кодовете им;
  • ако ученикът кандидатства и за професионални паралелки, прикачва и сканираното медицинско свидетелство, издадено от общопрактикуващия лекар /след като натисне бутон „Прикачване на медицинско (PDF)“. Ако не бъде прикачено медицинско свидетелство, желанието на ученика ще бъде зачетено и с него ще може да участва в класирането, но ако не го представи при записването – ученикът губи мястото си в класирането.
  • за да се потвърди електронното подаване на заявлението, се натиска бутон „Запис“, след което в отделен прозорец излиза декларация за съгласие на родителя;
  • въведените желания са видими в профила на всеки ученик.

Ако ученикът не желае да кандидатства онлайн, което е препоръчително при наличие на необходимата техника и Интернет, заявление по образец може да се изтегли от сайта на РУО – Пловдив, където ще бъде публикувано, или да получи, попълни и подаде бланка в един от следните центрове, при спазване на действащите към момента противоепидемични мерки:

Центрове за подаване на документи за участие в І и ІІІ етап на класиране за прием на ученици, кандидатстващи след завършено основно образование във всяка община на територията на област Пловдив:

Пловдив:

ОУ “Екзарх Антим І”, ул. “Захари Стоянов” № 86

СУ “Цар Симеон Велики” ул. “Лука Касъров” № 13

СУ “Св. Софроний Врачански”, район “Тракия”, ул. „Съединение“ №53

СУ „Пейо Яворов”, бул. „България” №136

СУ „Найден Геров“, ул. „Кемера“ №27

Асеновград:

ОУ „Христо Ботев”, ул. “Цар Иван Асен II” №2

Брезово:

СУ „Христо Смирненски“, ул. „Васил Коларов“ №1

Калояново:

ОУ „Иван Вазов“, ул. „Кирил и Методий“ №26

Карлово:

ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, ул. “Васил Караиванов” № 4

Кричим:

СУ „Петко Р. Славейков“, бул. „Тракия“ №24

Куклен:

СУ „Отец Паисий“, ул. „Ал. Стамболийски“ №52

Лъки:

СУ „Христо Ботев“, ул. „Дичо Петров“ №4

Марица, с. Маноле:

СУ „Васил Левски“, ул. „Осма“ №5

Перущица:

ОУ „Петър Бонев“, ул. „Христо Ботев“ №7

Родопи, с.Първенец:

ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, ул. „Патриарх Евтимий“ №3

Първомай:

НУ „Христо Ботев“, ул. „Христо Ботев“ №5

Раковски:

ОУ „Христо Ботев“, ул. „Петър Богдан“ №48

Садово:

ОУ „Гео Милев“, ул. „Лиляна Димитрова“ №2

Сопот:

НУ „Неделя Петкова“, бул. „Иван Вазов“ №51

Стамболийски:

ОУ „Христо Смирненски“, ул. „Ген. Гурко“ №7

Съединение:

СУ „Христо Ботев“, ул. „Баба Исака Скачкова“ №3

Хисаря:

ОУ „Климент Охридски“, ул. „Иван Вазов“ №73

Работно време на центровете:

І класиране: от 05.07 до 07.07.2021 г. – 08.00 до 18.00 часа

ІІІ класиране: от 26.07 до 27.07.2021 г. – 08.00 до 18.00 часа

В класирането имат право да участват всички ученици, успешно завършили основно образование в годината на кандидатстване, както и лица, които не са по-възрастни от 17 години, навършвани в годината на кандидитстване.

За участие в класирането могат да кандидатстват и ученици от училища на чужди държави, които в годината на кандидатстване успешно са завършили клас, съответстващ на VII клас в България, който е признат по съответния ред от експертната комисия към РУО.

Учениците могат да кандидатстват за приемане в неограничен брой училища, едновременно в повече от една област.

В заявлението за участие в първи/трети етап на класиране желанията трябва да са подредени (на първо място, на второ място, на трето място, …) приоритетно, като на първо място се посочи най-желаното училище със съответния профил или специалност от професия. За да се избегне вероятността ученикът да остане извън класирането, се препоръчва да впише в заявлението възможно най-голям брой желания.

Класирането на учениците се осъществява от компютърна програма в зависимост от формирания бал за съответното училище и профила/специалността от професия, като балообразуването е налично в публикуваното в раздел „Прием“, „Текущи съобщения“ приложение към заповед за утвърждаване на държавния план-прием в VIII клас по профили и професии в профилираните и професионалните гимназии, в средните и обединените училища в област Пловдив за учебната 2021/2022 г.

Списъците с приетите ученици на І етап на класиране ще бъдат обявени до 13 юли 2021 г.

Учениците, които не са класирани на І етап участват във ІІ етап на класиране автоматично. Класираните на І етап ученици се записват в училището, в което са класирани до 16 юли 2021 г., като подават следните документи:

  • заявление до директора
  • оригинал на свидетелство за основно образование или на удостоверението за признато основно образование – за учениците от училища на чужди държави
  • оригинал на медицинско свидетелство, издадено от общопрактикуващия лекар на ученика – за кандидатстващите по специалност от професия

Учениците, които желаят да участват във ІІ етап на класиране подават заявление в училището, в което са класирани на І етап, от 14 юли до 16 юли 2021 г. Участниците във ІІ класиране запазват мястото си от І класиране само ако не бъдат класирани на по-предно свое желание.

Списъците с приетите ученици на ІІ етап на класиране ще бъдат обявени до 20 юли 2021 г., като записването е до 22 юли в училището, в което са приети.

Списъците с приетите ученици на ІІІ етап на класиране ще бъдат обявени до 29 юли 2021 г., а записването на приетите ученици ще се осъществи до 30 юли 2021 г.

Незаетите места след ІІІ етап на класиране ще бъдат обявени на сайта на РУО – Пловдив до 02 август 2021 г., а попълването им ще се осъществи до 10 септември 2021 г. по ред, определен от директора на съответното училище, при спазване на изискването за класиране на учениците в зависимост от формирания бал.

Над утвърдения план-прием може да се приемат:

  • близнаци в паралелката, в която един от тях е приет по реда и условията за приемане на ученици в VIII клас
  • ученик с двама починали родители при заявено от него желание

Заявление по образец с приложени документи за записване над утвърдения план-прием в посочените горе случаи се подава до началника на РУО – Пловдив в стая 22 на РУО – Пловдив, гр. Пловдив, ул. „Цариброд“ №1.

С цел да се подпомогне избора на професия и училище от седмокласника, РУО – Пловдив Ви предоставя линк за достъп до виртуалната панорама на професионалното образование и обучение и кариерно ориентиране, актуализирана за учебната 2021/2022 г.: https://sites.google.com/view/profesiiplovdiv/